O nás

Ženský pěvecký sbor Cantoria Praha založila koncem roku 1985 jeho sbormistryně a umělecká vedoucí Mgr. Jaroslava Halamová. Proč právě Cantoria? Název byl odvozen z italštiny, kde „canto“ znamená zpěv a „cantare“ zpívat.

Pod svá křídla si sbor vzalo oddělení kultury, mládeže a tělovýchovy městské části Praha 9.

Za dobu jeho existence jím prošly desítky zpěvaček všech věkových kategorií. V současné době se počet kmenových šlenek ustálil na čtyřech desítkách.

Sbor Cantoria má také záznam v národní sborové databázi NSDB

Zpíváme všechno

V době svého založení působil sbor jako komorní. Těžištěm jeho tvorby byly především úpravy lidových písní (Dvořák, Smetana, Suchoň, …), ale členky Cantorie měly v repertoáru i autory jako Brahmse, Mozarta, Myslivečka, Michny, Händla či Foerstera.

“Dnes zpíváme všechno – od staré hudby až k současným autorům včetně spirituálů, operních sborů, muzikálových písní a již tradičních úprav písní lidových,” vypočítává s úsměvem Jaroslava Halamová a dodává: “Za dobu našeho trvání jsme nastudovaly na 250 skladeb a repertoár neustále rozšiřujeme a obnovujeme. Dokonce se na nás sami obracejí i někteří současní autoři, abychom zpívaly jejich skladby.”

Nabídky přicházejí také od zahraničních sborů, například z Holandska, USA, Německa, Rakouska, Izraele, se žádostí o společné vystoupení na přátelské koncerty doma i v cizině.