Sbormistryně

Mgr. Nora Michálková

- text bude doplněn -

Mgr. Jaroslava Halamová

In Memoriam

"Životem se prozpívala"

Alespoň tak to o sobě zpěvačka, pedagožka, zakladatelka, sbormistryně a umělecká vedoucí ženského pěveckého sboru Cantoria Praha Mgr. Jaroslava Halamová říkala. Její hlas náhle a navždy v nedožitých 75 letech utichl 16. května 2018.

Jaroslava Halamová byla zkušenou sbormistryní s dlouholetou pedagogickou i uměleckou praxí. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v oboru hudební výchova - čeština a brněnskou konzervatoř v oboru sólový zpěv. Její bohatá sólová i koncertní činnost ji zavedla jako pedagoga do muzikálového studia v Praze.

Při své pedagogické práci vedla dětské, dívčí, studentské a ženské pěvecké sbory, které dosahovaly předních umístění při soutěžích u nás i v zahraničí a vykazovaly velmi pestrou koncertní činnost.

Za svou pedagogickou, sólovou i sborovou činnost získala několik významných ocenění, např. vyznamenání za celoživotní profesní práci, přispění k rozvoji kultury a reprezentaci v ČR i zahraničí nebo Cenu městské části Praha 9.

S devítkou ji spojovala Cantoria Praha

“Devítkový život” Jaroslavy Halamové je spojen především s pěveckým sborem Cantoria Praha. Založila ho koncem roku 1985 ve spolupráci s oddělením kultury MČ Praha 9. Od té doby jím pod jejím vedením prošlo několik desítek zpěvaček všech věkových kategorií a z komorního sboru se stalo pěvecké těleso se všestranným repertoárem, od staré hudby až k současným autorům, včetně spirituálů, operních sborů, muzikálových i lidových písní. Úspěchy sklízí při mezinárodních a národních přehlídkách.

S Jaroslavou Halamovou jsme se naposledy rozloučili 25. května.