Po 17ti letech opět v Čakovicích

Prostory zámku se na jeden večer opět proměnily v koncertní síň. Kromě tradičních vystoupení „domácích“ pěveckých souborů zde po 17 letech koncertoval také ženský pěvecký sbor Cantoria. Zazněly skladby Wolfganga A. Mozarta, Francesca Vily, Leonarda Cohena a dalších významných autorů, ale také lidové
písně z českých luhů a hájů.

Na úvod celého večera promluvila místostarostka Čakovic Blanka Klimešová, která stojí za velkolepým návratem sboru do naší městské části. „Oslovila jsem s nabídkou vystoupení členku sboru paní Schubertovou, která je „Čakovákem“, a ta po chvíli přemlouvání mou nabídku přijala, za což jsem velmi ráda,“ popsala nám celou situaci paní místostarostka.

Sbor jako vždy řídila paní profesorka Jaroslava Halamová a za klavírem se představila slečna Karolína Koňaříková. Vystoupení děvčata zahájila písní „Nebeští kavalérové“ od Adama Michny, na kterou navázaly další skladby z oblasti vážné hudby. Například skladba „Na horách“ od Georga Friedricha Händela, ve které se zpívá o krásných chvílích strávených na horách. Bohužel, ne vždy jsou hory místem krásných chvil, mnohým se staly hory osudnými. A právě na počest svého přítele, který zemřel v horách, složil v roce 1958 italský skladatel Giuseppe de Marzi píseň „Signore delle cime“. Pásmo písní vážné hudby zakončila Mozartova světoznámá skladba Malá noční hudba.

Druhá část vystoupení byla věnována lidovým písním. Zazněly „Slovácké dvojzpěvy“, slovenská lidovka „Eště sa nevydám“, poté jedna z Berounska „Jsou, jsou na potoce“ a nakonec mollová lidová píseň „Zasjala jsem bazaličku“.

Poslední část se nesla v duchu spirituálů a melodií z ranku hudby populární. Nejprve spirituál „Everytime I fell the spirit“, poté katalánská „Plomes at vent“ (peříčka ve větru) a ještě třeba píseň ze Sněhurky „Píseň touhy“. Cantoria Praha se pak s diváky rozloučily písní Leonarda Cohena „Halellujah“.

Celý článek v tiskové kvalitě můžete shlédnout na stránkách časopisu U nás v Čakovicích

Sdílet článek
Nahoru